Genel

El Dokuması Kilimlerin Temizlik ve Bakımları

Vintage El Dokuması Kilimlerin Temizlik ve Bakımları Nasıl Yapılmalıdır?

Vintage el dokuması kilim yaşam alanlarına güzellik ve konfor katan sanat eseridir. Dışarıdan yaşam alanına girildiğinde sıcaklığı, desenleri ve renkleriyle yaşam alanını ısıtan nadide eserlerdir. Kullanımı devam eden veya kaldırılıp saklanan el dokuması kilimlerin bakım ve temizliklerinin belirli aralıklarla yapılması gerekir. Aksi takdirde nadide bir eser olan bu kilimler üzerinde yıpranma, solma, aşınma vb. istenmeyen durumlar oluşur. Kilimler üzerinde olumsuz durumların oluşmaması için vintage el dokuması kilim bakımı ve temizlikleri hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

Vintage El Dokuması Kilim Nedir?

El ile tek tek düğümler atılarak dokunan kilimlere vintage el dokuması kilim denir. Fabrika ürünü olmayan, makine işçiliği ile üretilmeyen ve el emeğiyle ortaya çıkan kıymetli, nadide ürünlerdir. Doğal malzemelerden üretilir. Üretiminde sentetik ürünler kullanılmaz. Yün, ipek veya yün-ipek karışımı ipler tercih edilir. Makine üretimi kilim ve halılarla kıyaslandığında uzun ömürlüdür. Kolay kolay eskime ve yıpranma durumları gözükmez. Yırtılma, delinme veya hasar görme gibi olumsuz durumlarla karşılaşıldığında tamiri mümkündür.

Her ne kadar tamiri mümkün olsa da kullanıcılar satın aldıkları vintage el dokuması kilim ürünlerinin zarar görmesini istemez. Aksine zarar görmeden uzun süre kullanmak isterler. Özellikle vintage kilim kullanıcıları el dokuması kilim bakımı üzerinde oldukça hassas davranır. Çünkü el düğümü ile dokunan ve yaşı 100 yılı aşan kilimler antika kilim olarak adlandırılır. 100 yılı aşkın süredir var olan ve var olması istenen bu ürünler için özel kilim temizliği yapılması gerekir. İster el dokuması kilim ister vintage antika kilim olsun bu ürünlerin bakım ve temizlikleri önem taşır.

Vintage El Dokuması Kilim Temizliği Nasıl Yapılması Gerekir?

El dokuması kilim fiyatları fabrikasyon ürünlere kıyasla daha yüksektir. El emeği olarak organik ürünlerden üretilmesi değerinin çok yüksek olmasını sağlar. Çok değerli el dokuması kilimlerin bakım ve temizliği konusunda dikkatli olmak ve titiz davranmak gerekir. El dokuması kilimin üzerinde leke ya da herhangi bir zarar oluşumunda bu konuda bir uzman tarafından yardım almanızı öneririz. Deneyimli uzmanlar en doğru bilgiyi sizlere aktaracak ve profesyonel yıkama alanlarına yönlendirilecek ve sizlerin bu değerli el dokuması halı ve kilimler için uygun yıkama belirlenecektir.

 Peki, El Dokuması Kilim Bakımı ve Temizliği Evde Nasıl Yapılır?

 • Antika kilim veya el yapımı kilimler temizlenirken kesinlikle çamaşır makinesi kullanılmamalıdır. Sadece leke odaklı temizliklerinin yapılması gerekir. Çamaşır makinesinde kesinlikle zarar görür. Kilimlerde elle lekeli olan alanın temizlenmesi gerekir. Özellikle vintage kilim bakımı için önerilen en önemli tavsiyedir.
 • Özel halı şampuanlarıyla nemli bir bezle leke üzerine lekeyi dağıtmayacak şekilde temizlenebilir.
 • Temiz bir bez veya fırça kullanabilirsiniz.
 • Orta sıcaklıkta su dolu bir kovanın içinde hassas kilimler için üretilmiş sabunu koyup çözülmesini bekleyin ve yumuşak kıllı bir fırçayla birlikte nazik bir biçimde lekeyi ovalayın. Yalnız bunu yaparken el dokuması hassas kilimlere oldukça narin davranmalısınız. Dikkatli bir şekilde bu işlemleri uygulamazsanız halınızın yapısına zarar verebilirsiniz.
 • Kilimden sabunu arındırmak için ise temiz bir bez ve su yardımı ile halıdan sabunu arındırabilirsiniz. Son olarak halınızın kurumasını bekleyin.
 • Sadece elektrikli süpürge ile hafta birkaç kez hafifçe süpürülebilir.
 • Elektrikli süpürgesi kilim saçak kısımlarında kullanmamak gerekir. Elektrik süpürgesi vakumlu temizleme yaptığı için saçaklar zamanla tahriş olur, kilimden ayrılmaya başlar ve zaman içerisinde kopabilir.
 • El dokuma kilimlerin saçakları için en iyi bakım elle kabartma yöntemi olacaktır.
 • Nemli ve rutubetli ortamlardan uzak tutulması önerilir.
 • Direkt güneş ışığından uzak tutmak renginin solmasını önleyecek vintage kilim bakımı için oldukça önemli bir öneridir.
 • Vintage antika kilim veya el dokuması kilimlerin üzerine ağır eşyaları koymaktan kaçınılması gerekir. Çünkü ağır eşyalar kilim üzerinde iz bırakır ve bu izler zor yok edilir.
 • Eğer el dokuması kilimleri sürekli kullanmayacaksanız katlayarak değil de rulo yaparak kaldırmaya özen gösterin. Bu durum kilim üzerinde iz kalmasının önüne geçer.

Vintage halı, kilim ve antikada 40 yıldan fazla tecrübesi ile birinci sınıf standartlarda şeffaf ve adil hizmet sunmaya devam eden SohoAntiq ile tanışın.

 

İlgili gönderiler

Bir cevap yazın