DOKUMA TEKNİKLERİ

Filikli Halı ve Kilim Nedir?

Filikli Halı; Tülü dokuma tekniğinin bir çeşidi olan  veya kilimler, düğümlerin arasına aralıklarla atılan uzun ve yumuşak havlar ile meydana gelmektedir.Normal halı veya kilim dokumalar için çok çeşitli olabilen desen ve motifler, tülü veya filikli tülü halıların yapısı gereği kısıtlıdır. Bu nedenle daha çok dekoratif amaçla atılan bu havlar, doğal yün ve tiftik kullanılarak oluşturulmuş ve ilkel bir doku ve görünüm sağlar. Yüne göre daha canlı ve parlak bir dokusu olan tiftik kullanımı ayırt edici önemli bir özelliktir.  Atılan bu filiklerle daha çok geometrik motifler veya düzensiz soyut desenler oluşmaktadır.

Anadolu’nun zengin topraklarında yüzyıllardır, birçok farklı din, dil, ırk, kültür ve medeniyet birliğini, yaşatan ve zenginleştiren bir coğrafya meydana gelmiştir. Göç yoluyla birbirleriyle tanıştıran yeni kültürel değerlerin yanında, bu topraklarda yıllarca yaşamış olan toplumların mirasıyla birleşen el sanatları benzersiz boyutlara ulaşmıştır.Bu gizemli, ilgi çekici kültürel miras içinde geleneksel sanatlardan en önemli kategorilerinden biri olan El Dokuma Türk halı sanatı, Anadolu yaşan insanların yaşam alanlarında vazgeçemediği bir yere sahip olmuştur.El Dokuma halı sanatının birbirinden özel farklı dokuma türleri vardır.

Canlı ve doğal renkler kullanılan filikli halı ve kilimler, aykırı görünüm ve renkleriyle Bohem dekorasyon tarzlarına hitap eder ve bulunduğu mekânı kolayca dönüştürebilir.

Bohem Tarz ve Filikli Halıları Nasıl Dekore Edebiliriz?

Çingene kültüründen esinlenen Bohem tarzını canlı, parlak, pastel, mat, tezat renkler ile yansıtabilirsin. Özgür bir dekorasyon seçimi uygularken aslen ahenksiz renkleri dahi bir arada kullanabilirsin. Bohem tarzında desen kullanması ise sıklıkla geometrik formlar ya da natürel baskılarda oluşur. Yani çiçek desenli bir koltuk, çizgili bir nevresim, örgülü bir battaniye, El Dokuması Filikli Halı ve Kilimler bu seçimi destekleyecek objeler arasındadır.

Evimiz için dekorasyon tasarlamak istediğimizde halı ve kilim en fazla özen gösterdiğimiz ve ihtiyaç duyduğumuz unsurlardır. Halılar ev dekorasyonu için tamamlayıcı olurlar. Kendi zevkinize uyan halı modelini seçtiğinizde yaşam alanınız sizin için tamamlanmış olur. Bohem halılar dünyanın dört bir yanında kullanılan herkes tarafından sevilen yenilikçi ve karakteristik bir tarzdır.

Gelelim en önemli konumuz olan; bohem tarzımızı filikli halı seçimiyle nasıl tamamlarız Sade bir filikli halı seçimi yapmak istiyorsanız mobilyalarınızı daha sıcak tonlarda daha hareketli renkli baskın tarzda seçim yapabilirsiniz. Fakat filikli halınızı daha hareketli mobilyalarınızı sade kullanmak isterseniz. Halınızı mutlaka baskın motifler, belirgin renkler ve hareketli desenlerle tamamlayabilirsiniz.

Bohem dediğimiz zaman aklımıza renklerin birbiriyle dans etmesi desenlerin tatlı bir karışımla koşuşturması kafamızda canlanır. Şimdi bu dikkat çeken motifleri incelemeye geçebiliriz. Özgür çingenelerin koyu ve sıcak tonları sevdiklerini biliriz. Bu yüzden halı seçimimizde dikkat çeken Türk halı motifleri ve el dokuması filikli halı kilimlerle tamamlayabilirsiniz. Bu el dokuması Türk halı motifleri evinize yeni bir ruh getirir ve karakterinizi yansıtır. Tabi ki de halı seçimi yaparken halınızın kalitesini de ihmal etmeyin. Halınızın doğal boyama ve dayanıklı iplik türlerinden üretilmiş olmasına özen gösterin.Özgür ve çılgın ruhlu çingenelerin evimize kattığı bu filikli halılar size enerji ve mutluluk veriyor. Sakın dozu fazla kaçırmayın!

Vintage halı, kilim ve antikada 40 yıldan fazla tecrübesi ile birinci sınıf standartlarda şeffaf ve adil hizmet sunmaya devam eden SohoAntiq ile tanışın.

 

İlgili gönderiler

Bir cevap yazın