VINTAGE HALILAR

Vintage halılar hangi süreçlerden geçmektedir?

Anadolu ve çevre bölgelerinden titizlikle seçilen el dokuma yün halılar; tıraşlama, yıkama, güneşlenme ve tadilat süreçlerinden geçerek satışa sunulmaktadır.

Tıraşlama: Toplanan işlem görmemiş el dokuma halıların hav yüksekliği, farklı uzunluklarda tıraşlanarak yıkamaya hazır hale getirilir. Bu işlem halıların daha ince bir hale gelmesini sağlarken dekoratif bir görünüm ve kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Ayrıca, kullanılan yünlerin eskiyen üst kısımları bu işlem sonrasında yenilenmiş olmaktadır.

Yıkama: Tıraşlanan halılar, tazyikli su ve özel temizlik malzemeleri kullanılarak defalarca yıkanır. Yıkama işlemi halıya uzun yıllar nüfus etmiş kiri ve tozu tamamen giderip, sonraki aşamaya hazır hale gelir. Bazı halılar için uygulanan antik yıkama tekniği ise renklerin pastel bir hale gelmesini sağlayarak farklı kullanım alanları için uygun hale gelmesini sağlar.

Güneşlenme: Vintage halılar için en önemli proseslerden birisi olan güneşlenme, Antalya’nın rakım ve nem açısından özel bir bölgesinde, tarlalar üzerinde yapılmaktadır. Bu işlem, halı dokusunu yumuşatıp, renklerin daha pastel olmasını sağlar. Güneşlenme sürecinin ardından halılar tekrar yıkama ve kurutma yapılarak, tadilat sürecine gönderilir.

Tadilat: Dokuma yaşı ve kullanım süresi ile oluşan doğal yıpranmalar, yırtıklar ve lekeler; halı orijinalliğine son derece dikkat edilerek lokal dokumacılar tarafından onarılmaktadır. Onarım sürecinde kullanılan malzemeler ve dokuma tekniği her halının yöresine ve dokusuna uygun doğal malzemeler kullanılarak yapılmaktadır. Bu işlemden sonra halılarımız satışa hazır hale gelmektedir.

Vintage halıların farklı boyut, renk ve desen seçenekleri var mıdır?

Bütün el dokuma vintage halılarımız türünün tek örneği (One Of A Kind) olup, farklı ölçü ve renk seçenekleri bulunmamaktadır. Alacağınız halıyı başka bir yerde görme imkanınız olmayacaktır. Sadece size özel!

Satın aldığım halıda yıpranma ve ölçü farklılıkları olması normal mi?

Vintage yün halılarımızın doğallığını kaybetmemesi için bazı yıpranma ve ufak hatalara tadilat yapılmamaktadır. Halınızda, yün renklerinden kaynaklanan renk farklılıkları, traşlama sürecinden kaynaklanan düğümlerin gözükmesi ve bazı noktalarda ölçü farkları görülebilir. Bu farklılıkları ürünlerin detay fotoğraflarında görebilirsiniz. El dokuma halılar için bunlar bir kusur değil aksine vintage hissiyatını ve görünümünü oluşturan etkenlerdir.

Vintage el dokuma halıların temizliği nasıl yapılmalıdır?

El dokuma yün halılarınızı elektrikli süpürge ile günlük temizliklerini yapabilirsiniz. Genel temizlik için, belirli periyotlarda profesyonel halı yıkama firmalarından yardım almanızı öneririz. Kimyasal temizlik malzemeleri, buhar ve kuru temizleme teknikleri halı dokusuna zarar verebileceği için kesinlikle önerilmemektedir.

Halı seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyim?

Renk: Vintage halı seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli konu halı rengidir. Makine halılarının aksine el dokuma halılarda kullanılan organik malzemeler; halılarda renk değişimi ve tonların tam olarak anlaşılamamasına neden olabilir. Vintage halılara farklı açılardan bakıldığında renkler, daha parlak veya daha mat görülebilir. Bunun nedeni ise halı düğümlerinin yatım yönüdür. Bu konu dikkate alınarak çekilen ürün fotoğrafları için özel ışıklar ve görsel açıları kullanılmıştır. Sitemizden alış veriş yapmadan önce kullandığınız elektronik cihazının ekran parlaklığının en az %80 olmasını öneririz. Bu şekilde halı renklerini anlamanız kolaylaşacaktır.

Ölçü: El dokuma halı seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise ebattır. Kullanılacak mekana göre birçok farklı ölçülerde vintage halı bulabilirsiniz. Salon, yatak odası, oturma odası, mutfak ve diğer mekanlar için sınıflandırılmış halılarımızı, kategoriler kısmından görebilir, seçiminizi daha kolay hale getirebilirsiniz. Ayrıca, el dokuma halıların doğası gereği ölçüleri tam olmayabilir. Bu nedenle, ürün açıklamalarında yazan ölçü bilgilerine dikkat etmenizi öneririz.

Tarz: Vintage halı seçimi için en önemli konulardan bir diğeri ise halınızın desen ve tarzıdır. Bu noktada kullanım alanınızdaki diğer mobilya ve eşyalarınızla bir uyum sağlaması ve onları tamamlaması gerekir. Farklı yöre ve bölgelerden toplanan el dokuma halıların en önemli özelliği, dokunduğu bölgeye göre farklılık gösteren desenleridir. Etnik, geometrik, floral, boho ve rustik desenler ile birçok farklı tarza uyumluluk gösteren el dokuma halılar ile evinizin tarzını baştan yaratabilir veya tamamlayıcı bir unsur olarak kullanabilirsiniz.

Vintage (Yarı-Antika) ve Antika halıların farkı nedir?

Vintage halı olarak adlandırılan yarı-antika halıların dokuma yaşı 20-100 arasındadır. Antika halılar için ise bu süre 100 yaş ve üzeri olarak nitelendirilir. El dokuma halılar, kullanım süresi dolduğunda değiştireceğiniz halılar değildir aksine kullanıldıkça değeri artan ürünlerdir.

Satın aldığım halının el dokuması olup olmadığını nasıl anlarım?

Makine üretimi halı ve el dokuma halıyı ayırt etmenin en kolay yolu halının sırtına yani arkasına bakmaktır. Dokuma tekniği halı sırtında görünen düğümlerden kolayca anlaşılabilir. Ayrıca halınızın saçak kısmından da bunu ayırt edebilirsiniz.

El dokuma halılar da koku olması normal mi?

%100 doğal yün, pamuk, kendir ile üretilen el dokuması halıların bazılarında malzeme kaynaklı koku olması gayet doğaldır. Bu koku rahatsız edici olmamakla birlikte halınızı teslim alıp paketi açtıktan sonra halınızın bulunduğu ortamı bir süre havalandırarak daha da azaltabilirsiniz.

Satın aldığım halıda uzun izler var ne yapmalıyım?

Vintage halılarda sıkça görülen bir durumdur. Halılar depolarımızda katlı şekilde durmakta ve paketlenmeside yine katlanarak yapılmaktadır. Bu nedenle halılarda kat izi oluşma ihtimali vardır. Kat izleri, halınızı yere serip bir süre kullandıktan sonra kaybolacaktır. Süreci hızlandırmak için halı tarakları kullanılabilir. Bazı vintage ve antik halılar uzun süre sandıklarda tutuldukları için bu izlerin geçmesi mümkün olmamaktadır. Ancak bu yaşanmışlıklar halınızı kusurlu yapmaz aksine daha değerli hale getirir!

SİPARİŞ-İPTAL VE İADE

Siparişim ne zaman kargoya verilir ve gönderim süresi nedir?

Ürün hazırlanma ve kargoya verme süresi 3 iş günüdür. Alıcı adresine göre değişen teslimat zamanı 2-3 iş günü arasında değişmektedir. Siparişiniz kargoya verildikten sonra mail adresinize bir bilgilendirme maili gelecektir. Kargo durumunu ve sipariş detaylarını bu mailden görebilirsiniz. Siparişinizle ilgili sorularınızı [email protected] a mail atabilirsiniz.

Ödeme yapamıyorum ne yapmalıyım?

Ödeme hatası alıyorsanız, hata bildirimi ve yaşadığınız aksaklık hakkında lütfen bizimle [email protected] üzerinden iletişime geçiniz

Siparişimi iptal edebilir miyim?

Sipariş verdikten sonra iptal etmek isterseniz 2 saat içinde iptal edebilir ve ücret iadenizi alabilirsiniz. Ücret iadesi, ödeme yaptığınız bankaya göre 7-10 iş günü içerisinde yapılır (bankalara göre değişkenlik gösteren kesintiler uygulanabilir)

Ürünü iade edebilir miyim?

Satın aldığınız ürünü iade 10 iş günü içerisinde iade edebilirsiniz. İade işlemini başlatmak için Hesabım-Siparişler kısmından veya [email protected] üzerinden bizimle iletişime geçerek yapabilirsiniz.