Soho Antiq Sandık'tan

Tülü

Özellikle Anadolu'nun yüksek rakımlı yaylalarında yaşayan yöre halkının kullandığı, kaybolmaya yüz tutmuş dokuma tekniklerinden birisidir. El tezgâhlarında dokunan, yünün ve tiftiğin genellikle doğal renklerinin kullanıldığı, renkli olanların ise; çeşitli bitki, kök ve toprak kullanılarak elde edilen doğal karışımlar ile boyandığı , çözgü ve atkı iplikleri yün, ilme ipliği çoğunlukla tiftik olan, hav yüksekliği uzun, yumuşak, kaba dokulu halıya tülü denir.

Soho Antiq Sandık'tan

Antika Halı&Kilim

Yıllardır büyük bir özenle toplanmış ve korunmuş, Anadolu’nun farklı yörelerine ait antika halı ve kilimlerimiz.

Soho Antiq Sandık'tan

Filikli

Anadolu’nun yüksek yaylalarında yaşayan yöre halkının günlük yaşam koşullarına göre, hayvan postlarından esinlenerek ortaya çıkmış bir dokuma tekniğidir. Filikler için genelde Keçi tiftiği kullanılmış olup, renkli olanlar ise kök boyalar kullanılarak renklendirilmiştir. Günümüzde ise Filikli halı veya kilimler, çeşitli desen ve renkleriyle Bohem ev dekorayonu için harika bir tamamlayıcı unsur olmaktadır.

Soho Antiq Sandık'tan

Figürlü

Kadim kültürlerin yaşam biçimleriyle ortaya çıkmış; dokuyan kişinin duygularını, ilişkilerini ve geleceğe yönelik isteklerini yansıttığı dekoratif halılar.

Soho Antiq Sandık'tan

İran

Türk halıları kadar kaliteli ve kültürel bakımdan zengin bir hikayeye sahip olan İran halıları, genelde yün ve pamuk kullanılarak dokunmaktadır. Ayrıca dokuma tekniği de farklılık gösterir. Türk halı sanatında kullanılan “çift düğüm” yerine “tek düğüm” yöntemi ile dokunur. Farklı yörelerine özel desenleri, zengin renk çeşitliliği ve dokuma kalitesi, İran halılarını özel kılmaktadır.

Soho Antiq Sandık'tan

Cicim Kilim

Farklı bir dokuma tekniği olan Cicim dokuma; çözgü ve atkı ipliklerinin arasına atılan renkli yün ve tiftikler, belirli aralık ve sıraları uygulayarak yüzeyde kabarık desenler oluşturan dokuma tekniğidir. Kullanılan farklı kök boyalar ile elde edilen renkler görsel açıdan bir şölen sunmaktadır.