DOKUMA TEKNİKLERİ

Taşpınar El Dokuma Halıların Özellikleri

Taşpınar Halısı

Taşpınar el dokuma halısı; Selçuklular döneminden günümüze kadar Aksaray ve çevresi Taşpınar halıcılığı ile ünlüdür. Aksaray’a bağlı Taşpınar kasabasında yaşan sanatkâr kadınlarımız emekçi elleriyle özenle dokumaktadırlar. Bu değerli el dokuma halılar Taşpınar yöresinden ismini alarak hayatımızın içine karışmıştır. Bu eşsiz ve benzersiz Taşpınar halılarının genel özelliklerini gelin birlikte inceleyelim.

Taşpınar El Dokuma Halıların Özellikleri

Taşpınar’da iklim koşulları nedeniyle büyük oranda hayvancılık yapılır. Bölgede yetiştirilen hayvanlardan kırkım yoluyla yün ipliği elde edilir. Taşpınar halısının en önemli özelliklerinden biri ham maddesinin saf yün olmasıdır. Çözgü, atkı ve düğüm ipliklerinde yün olma geleneği günümüze kadar titizlikle korunmuştur.

Taşpınar bölgesinin coğrafi koşullarından dolayı dağlık bölge oluşumu ve bitki türlerinin zenginliği ile iplik boyamasında başta kök boya ve cehri olmak üzere doğal boyalar kullanılır. Halılarda yoğunluk olarak koyu kırmızı ve lacivert renkler kullanılır. Bu renkler dışında al, kına tozu rengi, tarçın rengi, gri mavi, krem ve siyah da çok kullanılan renklerdir. Son zamanlarda uygulanan antik yıkama tekniği ile halı renkleri daha pastel bir hale getirilip farklı dekorasyon tarzları için çok daha uygun bir görünüm kazanmaktadır.

Taşpınar halılarının benzersiz motifleri ise bölgeye has ve orijinaldir. Bu halının önemli desenlerinden biride tarçın rengi ve kalın bordürlü ve geleneksel madalyonlu motiflerden oluşturur. Günümüzde Taşpınar halıların dokunması neredeyse hiç yapılmadığı için dokunmuş bu Vintage halıların değeri yıllar geçtikçe artmaktadır.

Taşpınar el dokuma halılarını köy esintilerini vererek rustik ev dekorasyonu ile dekore edebilir, doğallığı ön planda tutabilirsiniz. Bu halıları ağaç dallarından elde edilen mobilyalarla ve vintage aksesuarlarla salonlarınıza, oturma odalarınıza ve yatak odalarınıza karakterinizi ve enerjinizi yansıtabiliriz.

Sizde dekorasyonunuzda eskiden izler taşımak istiyorsanız, vintage halı, kilim ve antikada 40 yıldan fazla tecrübesi ile birinci sınıf standartlarda şeffaf ve adil hizmet sunmaya devam eden Soho Antiq ile tanışın.

Bir cevap yazın